MRC Modüler Redresör ve Şarj Cihazı MRC-3P250V-100A

MRC redresör, yüksek güçte ayarlanabilir DC voltaj gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır. Çok sayıda MRC redresör paralel bağlanarak çok yüksek güçte rectifier-charger çözümü sunar. Çıkış voltajı ve çıkış akımı sıfır ile nominal değer arasında ayarlanabilir özelliktedir. Yüksek Güç ve Yüksek akım gereken projelerde, ayarlanabilir çıkış voltajı ve çıkış akımı gerektiren üniversal akü şarj ve DC besleme uygulamalarında, Paralel bağlantı ve yedekleme ihtiyacı olan projelerde ve endüstriyel DC motor beslemesinde kullanım için uygundur.

Paralel Bağlanabilen Redresör ve Şarj Cihazı
Çok yöneticili Paralel Bağlantı Teknolojisi
0V – 1000VDC Ayarlanabilir Çıkış Voltajı
16 adet paralel bağlanabilir.
10 MVA’ya kadar yüksek güçte çözüm.
Eşit Yük Paylaşımı.
Giriş İzolasyon Transformatörü
Tristör teknolojisi ile dayanıklı yapı
Bütün endüstriyel giriş voltajlarında üretim
NiCd , Kurşun Asit ve Stasyoner akü şarjı
DC Toprak kaçak koruması,
Düşük Voltaj / Yüksek Voltaj koruma
Aşırı yük koruması
Aşırı sıcaklık koruması
Verim >% 95
7’’ dokunmatik Operatör Paneli
Endüstriyel çevre koşullarına uygun tasarım
TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Sertifikalı
MRC Modüler Doğrultucu ve Şarj Ünitesi Teknik Özellikler
TeknolojiParalel Bağlanabilen, Çok Yöneticili Doğrultucu ve Şarj cihazı
Paralel Bağlantı Sayısı16 adete kadar paralel bağlanabilir
Ünite Gücü25 KVA
Giriş
Nominal Giriş Voltajı400VAC 3Faz+Nötr+Toprak (Farklı voltajlar opsiyoneldir)
Voltaj Toleransı+15 % , -15 %
Frekans50 Hz. +/-%5 (60 Hz. Opsiyonel)
Çıkış
Nominal Çıkış Voltajı 250V DC
Voltaj Toleransı+/-%2
Voltaj Ayarı0% - %1000V arasında ayarlanabilir. 
Nominal Çıkış Akımı100A 
Akım Ayarı%2 - %100 arasında ayarlanabilir
Soft Start0 - 60 saniye arasında ayarlanabilir voltaj yükselme rampası
Şarj RejimiSabit Voltaj/ Sabit Akım, Boost Şarj, Float Şarj
Verimlilik%85 - %95 (Cihaz özelliklerine göre değişir)
Cevap Süresi20msec.
Düzeltme Süresi100msec - 200msec.
Koruma Fonksiyonları
Aşırı Sıcaklık KorumasıElektronik Aşırı sıcaklık koruması ( 50C de Fan soğutma çalışır. 80C de yüke verilen güç kesilir.)
Aşırı Voltaj/Yıldırım KorumaAşırı Voltaj ve yıldırım koruma Class-I veya Class-II için Parafudr (opsiyonel)
Toprak Kaçak KorumasıDC(+) veya DC(-) ile toprak arasındaki izolasyonu izler. Kaçak durumunda alarm  verir.
Akü Ters Polarite Koruması (Opsiyonel)Akü Ters bağlandığında Akü Devre Kesicisinin kurulmasını engeller.
Yönetim Paneli ve Haberleşme Opsiyonları
Dokunmatik Ekran Operatör Panel7" Dokunmatik Renkli ekran Giriş Voltajı, Çıkış Voltajı, Çıkış Akımı, Boost Voltajı, Float voltajı, Boost Timer, Tarih-saat, Durum ve Arıza bilgileri, Parametre ayarları
Uzaktan Yönetim Arayüzü (opsiyonel)Ethernet bağlantısı ile tarayıcı tabanlı uzaktan yönetim RS485 bağlantısı ile MOD-BUS RTU
Çevre Koşulları
Çalışma sıcaklığı-10 °C ~ +40 °C
Rakım Çalışma yüksekliği1.500m
Nem90% none condensed
Akustik ses< 55dB (1m mesafede ve kapaklar kapalı)
Kabinet Özellikleri
Tip - Koruma SınıfıDikili Tip Modüler Kabin , IP21 Dahili tip (IP54 ve daha yüksek koruma sınıfı Harici Tip Kabinler opsiyoneldir.)
Boya-RenkEpoksi-Polyester Toz Boya - RAL 7035
SoğutmaTermostat kontrollü fan ile cebri hava soğutma
OPSİYONKODAÇIKLAMA
Standart dışı giriş voltaj değerixxxVMRC serisi akü şarj redresörleri istenilen herhangi bir giriş voltaj değerinde üretilebilmektedir, istenilen giriş voltajı sipariş aşamasında belirtilmeilidir
Ayarlanabilir çıkış voltajıADJMRC serisi akü şarj redresörlerinin çıkış voltajı LCD panel üzerinden ayarlanabilir. Maksimum ayarlama aralığı +/-%30
Standart olmayan frekansFRQMRC serisi akü şarj redresörleri 60Hz şebeke frekansında çalışacak şekilde üretilebilir.
Akü Çıkışı CB KorumaOCBMRC akü şarj redresörlerinde akü çıkışı için sigorta eklenebilir
Yük Çıkışı CB KorumaLCBMRC akü şarj redresörlerinde yük çıkışına sigorta eklenebilir
Özel kabinKMRC serisi akü şarj redresörleri farklı IPXX koruma sınıfına sahip özel kabinler içinde, INDOOR veya OUTDOOR olarak üretilebilmektedir.
EMC filtresiEMCMRC serisi akü şarj redresörlerinin girişine veya çıkışına özel EMC filtre üniteleri eklenebilir. İstenilen filtrenin bütün teknik özellikleri talep /sipariş sırasında bildirilmelidir.
ParafudrESDMRC serisi akü şarj redresörlerinin girişine veya çıkışına özel EMC filtre üniteleri eklenebilir. İstenilen filtrenin bütün teknik özellikleri talep /sipariş sırasında bildirilmelidir.
Akü Ters Polarite KorumasıBBPAkü Ters bağlandığında Akü Devre Kesicisinin kurulmasını engeller.
Kuru kontak çıkışlarıCOtomasyon ve uzaktan izleme için 21 adete kadar kuru kontak çıkışı eklenebilir
Standart dışı giriş/çıkış terminal yerleriTRedresörün giriş çıkış terminalleri müşteri ihtiyaçlarına göre farklı dizayn özelliklerinde ve kabin üzerinde farklı bir yerde üretilebilir. İstenilen terminal özelliklerine ilişkin çizimler sipariş/talep sırasında belirtilmelidir
Özel dizayn ve aksesuarlarSPMMRC serisi akü şarj redresörleri müşteri ihtiyaçlarına ve teknik şartnamesine göre özel olarak dizayn edilebilir. İstenilen bütün özellikler ve aksesuarlar için detaylı teknik şartname ve çizimler müşteri tarafından sipariş/talep sırasında sağlanmalıdır.
Uzaktan Yönetim Arayüzü RMUEthernet bağlantısı ile tarayıcı tabanlı uzaktan yönetim RS485 bağlantısı ile MOD-BUS RTU
Dokunmatik Ekran Operatör PanelTSP7" Dokunmatik Renkli ekran Giriş Voltajı, Çıkış Voltajı, Çıkış Akımı, Akü akımı, Boost Voltajı, Float voltajı, Boost Timer, LVD voltajı, Tarih-saat, Durum ve Arıza bilgileri, Parametre ayarları ile yapılabilir.
Paralel Bağlantı ve Yük PaylaşımıPCMRC Akü Şarj Redresörü yedekleme ve yük paylaşımı için parallel bağlanabilir. Yük dengeleme endükatörü eklenebilir.
Giriş VM/AMIMGiriş için Analog/dijital voltmetre veya ampermetre.
Çıkış VM/AMOMÇıkış için Analog/dijital voltmetre veya ampermetre
Akü VM/AMBMAküler için Analog/dijital voltmetre veya ampermetre.
MRC Modüler Redresör ve Şarj Cihazı Nedir?

MRC redresör, yüksek güçte ayarlanabilir DC voltaj gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır. Çok sayıda MRC redresör paralel bağlanarak çok yüksek güçte rectifier-charger çözümü sunar. Çıkış voltajı ve çıkış akımı sıfır ile nominal değer arasında ayarlanabilir özelliktedir.

Yüksek Güç ve Yüksek akım gereken projelerde, ayarlanabilir çıkış voltajı ve çıkış akımı gerektiren üniversal akü şarj ve DC besleme uygulamalarında, Paralel bağlantı ve yedekleme ihtiyacı olan projelerde ve endüstriyel DC motor beslemesinde kullanım için uygundur.

Nasıl Çalışır?

MRC modüler redresör, Güç transformatörü, AC voltaj ayarlama ünitesi, 3 fazlı Tam dalga Diyot doğrultucu ünitesi, DC filtreler ve mikroişlemci temelli elektronik kontrol birimlerinden oluşur.
MRC modüler redresörde çıkış voltaj regülasyonu işlemi , AC voltaj tarafında ve tristörler ile yapılır. Doğrultma işlemi 3 faz Diyot köprüsü ile yapılır. Voltaj ayarlama tristörleri AC voltajın sıfır-geçişlerinde anahtarlandığı için şebeke voltajında harmonik bozulma oluşturmaz. Çıkış filtreleri DC voltajın kararlı ve düşük ripple değerinde olmasını sağlar.

MRC modüler redresör paralel çalışma özelliğine sahiptir. Paralel çalışma için harici yönetici birimi veya çerçevesi gerekmez.

Hasas ölçme devreleri ile donatılmış mikroişlemci tabanlı yönetim kartı çıkış voltaj ve akım değerlerini ayarlar ve sabit tutar.

MRC modüler redresör ile 10 MegaWatt’a kadar yüksek güçlerde ayarlanabilir DC voltaj ihtiyaçları karşılanabilir.

MRC Modüler: Kolay güç yükseltme teknolojisi. Kapasite artırmaya her zaman hazırsınız.

Paralel Çalışma Teknolojisi

MRC modüler redresör, Paralel bağlanarak güç artırma teknolojisine sahiptir. Paralel çalışma için; 2 veya daha fazla MRC redresörünün giriş ve çıkışları kısa devre yapılır ve cihazlar arasındaki haberleşme kablosu takılır. Paralel bağlı cihazlar tek cihaz gibi birlikte çalışır ve yükü aralarında paylaşır. Paralel bağlanabilecek cihaz sayısı 16 adettir. Patentli paralel çalışma teknolojisine sahip MRC redresörleri birlikte ve eş zamanlı çalışarak, çok yüksek güçte, kesintisiz ve güvenli DC güç ve akü şarj çözümü sunarlar.

Çok Yöneticili Modüler Sistem

MRC modüler redresörü paralel çalıştırmak için ayrı bir yönetici üniteye ihtiyaç yoktur. Bütün MRC redresörleri yönetici olarak çalışabilir. Patentli yazılım protokolü ile yönetici ünite otomatik olarak seçilir. Yönetici ünite devre dışı kaldığında bir saniyeden kısa sürede yeni yönetici seçilir. Yönetici değişikliği sırasında Güç kesintisi olmaz. Paralel çalışma için haberleşme kablosunun takılı olması yeterlidir.

Galvanik İzolasyon trafosu

MRC redresörde Galvanik izolasyon trafosu vardır. Galvanik izolasyon trafosu AC giriş ve DC çıkış arasında tam izolasyon sağlar. İzolasyon voltajı 2500V'dir. Galvanik izolasyon trafosu, DC çıkış voltajının istenilen değere ayarlanmasını sağlar ve şebeke tesisatı ile DC yükler arasındaki doğrudan elektriksel bağlantıyı koparır. Bu özellik DC dağıtım tesisatlarında toprak kaçaklarının tespit edilmesini ve güvenli çalışmayı sağlar.

Toprak Kaçak İzleme

MRC redresörlerde Toprak Kaçak izleme devresi vardır. DC çıkış (+) ve (-) terminalleri ile toprak hattı arasındaki izolasyon dirençi ölçülür. Herhangi bir DC kaçak olması durumunda uyarı sinyali aktif edilir.

Bütün Endüstriyel Voltajlarda Üretim(opsiyonel)

MRC redresör bütün endüstriyel giriş voltajlarında üretilmektedir.

3 Faz + Nötr bağlantılı , 208VAC, 220VAC, 380VAC, 400VAC, 415VAC, 480VAC, 600VAC

MRC redresörlerin nominal çalışma voltajı sipariş aşamasında belirlenir ve sonradan değiştirilemez. Standart tip 3 faz girişli MRC doğrultucular 3 faz+Nötr (4 kablolu) tesisatlarda çalışabilir. Güvenli çalışabilmesi için NÖTR bağlantısı zorunludur.
Ancak özel ihtiyaçlar için 3 Faz 3 Kablolu Delta bağlantılı tesisatlara uygun olarak da üretilebilir.

Uygulama Alanları 

MRC Modüler Redresörleri ve Şarj Üniteleri aşağıdaki uygulamalarda kullanılmak üzere dizayn edilmiştir.

 • Endüstriyel tesislerde Akü Şarjı
 • Acil Aydınlatma sistemleri
 • Hidroelektrik santrallerde akü şarj ve DC besleme
 • Ticari ve Endüstriyel motor ve makinaların çalıştırılması
 • Kaplama ve Elektro Galvaniz uygulamaları
 • Çok yüksek güçte ayarlanabilir DC yük besleme
 • Demiryolu uygulamaları
 • Açık deniz projeleri

Uzaktan İzleme ve Yönetim

Ethernet Web Server (opsiyonel) 

Network üzerinden uzaktan izleme için tasarlanmıştır. Ethernet kablosu ile bağlantı yapılarak izlenebilir ve yönetilebilir. Uzaktan yönetim arayüzü browser temelli olarak tasarlanmıştır. Herhangi bir bilgisayardan web browser ile bağlanılabilir. Herhangi ek bir yazılım gerekli değildir. Uzaktan yönetim arayüzü ile MRC redresörlerinin bütün parametreleri izlenebilir ve bazı parametreler değiştirilebilir.

Uzaktan izleme arayüzüne erişim için 2 kademeli parola koruma vardır.

MOD-BUS RTU (opsiyonel)

Mod-Bus üzerinden izleme ve yönetim için tasarlanmıştır. Kablo ile bağlantı yapılarak izlenebilir ve yönetilebilir. Mod-Bus protokolü ile MRC redresörlerinin bütün parametreleri izlenebilir ve bazı parametreler değiştirilebilir.

MRC redresörler yönetim ve izleme için tasarlanmış ergonomik ve kullanıcı dostu bir Operatör Paneline sahiptir.

Bütün çalışma parametreleri bu panelden izlenebilir ve bazı çalışma parametreleri ayarlanabilir. Parametre değiştirme için 2 kademeli parola koruma vardır.

İzlenebilir parametreler: Cihaz Giriş Voltajları, DC Çıkış Voltajı , Akü Voltajı, Çıkış Akımı, Akü Akımı, Çalışma Frekansı, Şarj modu, Paralel bağlı cihaz sayısı ,Tarih-Saat, Cihaz durum bilgileri, Arıza ve hata kodları.
Değiştirilebilir Parametreler: Float Şarj Set değeri , Boost Şarj Set Değeri, Eşitleme Şarj Set değeri, Çıkış akım Set Değeri, Akü şarj Akımı, LVD Voltajı, Manual Boost şarj süresi, Cihaz ID numarası, Haberleşme parametreleri, Tarih-Saat bilgisi.

1. Dokunmatik Ekranlı Operatör Paneli

 • 7’’ inç Renkli ekran,
 • Rezistif özellik,
 • Arka aydınlatmalı
 • 3 dil seçeneği (Siparişte)
 • Basit ve anlaşılır menüler
Ürün Dokümanları
Döküman
MRC MRC Türkçe Katalog
Edit Elektronik 2023 © Tüm hakları saklıdır.