HABERLER & DUYURULAR

Paralel Yedeklemeli Voltaj Regületörü

Paralel Yedeklemeli Voltaj Regületörü

IPR SERİSİ PARALEL YEDEKLEMELİ VOLTAJ REGÜLATÖRÜ

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

TANIMI:

IPR serisi Paralel Yedeklemeli Voltaj Regülatörü, AC şebeke voltajının, işletmelerin özel koşullarına göre belirlenen nominal değere ayarlanmasını ve sürekli olarak ayarlanan voltaj değerinde kalmasını sağlayan, yüksek güçteki endüstriyel yüklere güvenli ve sürekli enerji sağlamak için dizayn edilmiş, giriş ve çıkışları kısa devre edilerek paralel bağlanabilen, herhangi bir ünitenin devre dışı kalması durumunda yükleri eşit paylaşarak kesintisiz olarak çalışmaya devam eden, thyristör kontrollü, bakım gerektirmeyen, yüksek hızlı AC Voltaj Optimizasyon ve Regülasyon Üniteleri ( VOR) ile bu cihazların yönetim yazılımlarıdır.

Regülatörlerin paralel ve senkron çalışmasını sağlayan Paralel Yönetim Ünitesi (PMU) ile aynı güçte, istenilen sayıda regülatörler paralel çalıştırılabilir. Paralel sisteme bağlı her regülatör diğer regülatörlerin çalışmasını etkilemeden devreye alınıp çıkarılabilen. Herhangi bir regülatör devre dışı kaldığında diğer regülatörler ve paralel sisteme bağlı yükler bundan etkilenmez ve toplam yük çalışan regülatörler arasında eşit olarak paylaşılır. Senkron olarak çalışan regülatörlerin arasında sirkülasyon akımları oluşmaz veya herhangi bir regülatör dengesiz veya aşırı yüklenmeye maruz kalmaz.

IPR serisi Paralel Yedeklemeli Voltaj Regülatörleri, işletmelerin toplam kurulu gücüne, şebeke voltaj karakteristiklerine ve yük karakteristiklerine göre özel olarak dizayn edilip üretilmektedir.

KULLANIM ALANLARI:

VOLTAJ DENGESİZLİĞİ: IPR serisi Paralel Yedeklemeli Voltaj Regülatörleri, şehir şebeke voltajındaki dengesizliklerin, düşmelerin ve yükselmelerin makinaların sürekli ve verimli olarak çalışmasını olumsuz etkilediği bütün işletmelerde kullanılabilir.

Endüstriyel uygulamalarda, üretim yoğunluğu ve buna bağlı olarak elektrik tüketimi mevsimsel ve dönemsel olarak değişim gösterir. Dağıtım hatlarından ve güç trafolarından çekilen gücün değişmesi şehir şebeke voltajında düşme ve yükselmelere neden olur. Voltaj dengesizliği elektrikli makine ve cihazların çalışma performansını ve verimliliğini olumsuz etkiler. Çoğunlukla işletmelerde makinaların durmasına neden olan bu sorunları çözmek için IPR serisi voltaj regülatörleri kullanılmaktadır.

YÜKSEK GÜÇ UYGULAMALARI: Kurulu gücü 3MVA dan büyük olan fabrika veya işletmelerde voltaj optimizasyon ve regülasyon için IPR serisi Paralel Yedeklemeli Voltaj Regülatör üniteleri kullanılabilir. Elektrik koruma ve anahtarlama ünitelerinin daha yüksek güçlerde üretilememesi nedeniyle büyük işletmelerde birden fazla güç trafosu paralel bağlanarak yüksek güç elde edilebilinir. Bu uygulama, herhangi bir güç trafosunun devre dışı kalması durumunda işletmenin düşük kapasiteyle çalışmaya devam etmesini de sağladığı için de tercih edilir.

Birden fazla güç trafosunun paralel bağlanmasıyla oluşturulan yüksek güçlü uygulamalarda trafolarla aynı sayıda voltaj regülatörü paralel bağlanarak istenilen güçte voltaj regülasyonu yapılabilir.

YEDEKLİ ÇALIŞMA: Üretimde sürekliliğin önemli olduğu işletmelerde, güç trafosundaki bir arızada üretimin tamamen durmasını engellemek için, toplam gücü karşılamak üzere birden fazla güç trafosu paralel bağlanır. Güç trafolarından birisi arızalandığında diğer trafolar güç sağlamaya devam ederler. IPR serisi paralel yedekli voltaj regülatörleri bu uygulamalar için tasarlanmıştır. İşletmenin toplam gücünü karşılamak üzere paralel bağlanan regülatörlere 1 adet yedek regülatör bağlanır. Bütün regülatörler devrede olduğunda regülatörler %80 kapasite ile çalışır, herhangi bir regülatör devre dışı kaldığında toplam yük diğer regülatörler tarafından paylaşılır. Devrede olan regülatörler %100 kapasite ile işletmenin sürekli çalışmasını sağlar. Daha fazla regülatörün devre dışı kalması durumunda işletme kapasitesini azaltarak çalışmaya devam edebilir. Paralel yedeklemeli çalıma için 3 veya 4 adet regülatör paralel bağlanır.

TASARIM :

Yüksek hızda anahtarlama yapmaya uygun THYRISTOR teknolojisi ile üretilen IPR voltaj regülatörleri, bakım gerektirmez ve uzun ömürlüdür.

Gelişmiş CPU üniteleri ve özel yazılım algoritmalarıyla yönetilen THYRISTOR ler şebeke frekansında akım ve gerilimin sıfır geçişlerinde anahtarlanmaktadır. Thyristor geçişleri harmonik gürültülere neden olmaz.

Özel tasarımı sayesinde, %60 a kadar voltaj dengesizliğini 3-5 cycle gibi çok kısa bir sürede hızlı ve kesintisiz olarak düzeltir.

Paralel Yönetim Ünitesi (PMU) tarafından yönetilen regülatörler birbirleriyle tam bir senkronizasyon ile çalışır. Regülatörlerin çıkış voltajlarında dengesizlik oluşmaz ve regülatörler arasında sirkülasyon akımları çekilmez.

Esnek üretim felsefesi ile müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak farklı elektriksel ve mekanik özelliklerde üretilebilen IPR serisi Paralel Yedekli Voltaj regülatörleri, işlevsel ve kolay anlaşılır bir LCD göstergeye sahiptir. Opsiyonel Remote Management Unit (RMU) ile uzaktan erişim ve yönetim imkanı da sağlayan LCD gösterge üzerinden regülatörlerin çıkış parametreleri ayarlanabilir, giriş voltajları, çıkış voltajları ve yük yüzdesi bilgileri ile regülatörün durum bilgileri izlenebilir.

KORUMA FONKSİYONLARI:

IPR serisi Paralel Yedekli Voltaj Regülatörleri güvenli ve uzun ömürlü bir çalışma için elektronik koruma fonksiyonlarıyla donatılmıştır.

Çalışma güvenliği ve kısa devre koruma için standart Giriş Devre kesicisi (ACB) ve opsiyonel Çıkış devre kesicisi (ACB) vardır. Herhangi bir arıza durumunda yüklerin hızlı ve güvenli şekilde şebekeye aktarılması için Manual By-Pass anahtarı vardır.

Elektronik aşırı yük uyarısı ve koruması, aşırı sıcaklık koruması, giriş için Düşük/Yüksek voltaj koruması, çıkış için Düşük/Yüksek voltaj koruması, faz kesik ve frekans hatası uyarı ve korumaları standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel olarak toprak kaçak, faz sırası hatası ve nötr kaybı korumaları da eklenebilir.

qweqweqwewqeqwew

Geri Dön